Książka opowiada historię niezwykłej dziewczyny o imieniu Karen, która cierpi na autyzm. Bohaterkę poznajemy gdy ma około 10 lat, kiedy jej ciotka Isabelle dziedziczy po siostrze przetwórnię tuńczyków i stary dom. Karen na początku jest tzw. dzikim dzieckiem – nie mówi, jest brudna i zaniedbana, boi się ludzi, je piasek, a na ciele ma liczne ślady po ranach. Isabelle postanawia zaopiekować się dziewczynką, która okazała się być córką jej siostry. Dzięki ogromnej cierpliwości i ciężkiej, długotrwałej pracy Isabell udaje się zmienić dzikuskę w samodzielną dziewczynę.
Narracja w książce jest w pierwszoosobowa, dzięki czemu poznajemy świat takim jakim widzi go osoba autystyczna. Nigdy nie zauważyłam, aby w mediach lub w prasie problem autyzmu był rozpatrywany i przybliżany społeczeństwu. Dla wielu ludzi zaburzenie to jest wielką niewiadomą. Dzieci, czy osoby dorosłe z np. zespołem Down’a są bohaterami filmów, seriali, mówi się o nich, natomiast o autyzmie jest zdecydowanie ciszej, a moim zdaniem niesłusznie. Autyzm jest trzecim najczęściej spotykanym upośledzeniem rozwojowym- częstszym niż zespół Down'a.
Czym jest autyzm...?
Autyzm jest to zaburzenie rozwojowe, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu.
Autyzm ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów socjalnych i porozumiewania się. Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją w grupie i wspólnych czynnościach. Zaburzenia utrudniają im porozumienie z innymi i stosunek do świata zewnętrznego. (Wikipedia)
Autyzm ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów socjalnych i porozumiewania się. Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją w grupie i wspólnych czynnościach. Zaburzenia utrudniają im porozumienie z innymi i stosunek do świata zewnętrznego. (Wikipedia)
Osoby autystyczne mają problemy z interpretacją myśli i uczuć innych. Subtelne znaki, takie jak uśmiech, zmrużenie oka albo grymas, mogą nic dla nich nie znaczyć. Karen wielokrotnie skarżyła się na liczne metafory, które tak wtopiły się w język ludzi zdrowych. Miała ona problemy z ich rozumieniem. Dziewczyna miała również kłopoty z panowaniem nad swoimi emocjami. Osoby z autyzmem mają skłonność do powtarzania dziwnych ruchów, czy czynności. wyglądające ruchy, mogą odseparować je od innych dzieci. Takie zachowania mogą być skrajne i wyraźne lub bardziej subtelne. Niektóre spędzają wiele czasu machając rękami lub chodząc na palcach. Karen zawieszała się na uprzęży w stroju do nurkowania, było to dla niej oderwanie się od świata.
Dla osób zainteresowanych problemem autyzmu polecam książkę: „KOSMITA” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Jest to bajka, wydana w ramach programu "W towarzystwie lwa" przez ING Bank Śląski. Jest to pozycja przeznaczona głównie dla rodzin i rodzeństwa dzieci autystycznych, jednak moim zdaniem warto się z nią zapoznać.
Na zakończenie muszę się pochwalić książkami, które otrzymałam od wydawnictwa Mira/Harlequin za pierwszą opinię w serwisie. Pani Monika z wydawnictwa obiecała przesłać mi książki do recenzji - to moja pierwsza próba współpracy z wydawnictwem - jestem bardzo z tego dumna.
Zdjęcie marnej jakości - następnym razem postaram się o lepsze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz